هدایت به بالای صفحه

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
توضیحات
کد خبر : 2465
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
۲۴۸ views بازدید

آستانه‌ي رؤس الشهداء؛

آستانه‌ي رؤس الشهداء

آستانه‌ي رؤس الشهداء، در باب الصغير شهر دمشق واقع هست اين آستانه‌ي مطهر که در باب الصغير شهر دمشق واقع هست، يکي از زيارتگاههاي شيعيان جهان مي‌باشد. پس از واقعه‌ي کربلا، در سال ۶۱ق، سرهاي مقدس شهداي کربلا از کوفه به شام فرستاده شد و جهت ايجاد رعب و فزع در دل مسلمين و مخالفين و به علامت پيروزي، در کوچه و بازار طواف داده […]

,آستانه‌ي رؤس الشهداء

آستانه‌ي رؤس الشهداء، در باب الصغير شهر دمشق واقع هست

اين آستانه‌ي مطهر که در باب الصغير شهر دمشق واقع هست، يکي از زيارتگاههاي شيعيان جهان مي‌باشد. پس از واقعه‌ي کربلا، در سال ۶۱ق، سرهاي مقدس شهداي کربلا از کوفه به شام فرستاده شد و جهت ايجاد رعب و فزع در دل مسلمين و مخالفين و به علامت پيروزي، در کوچه و بازار طواف داده شد.

سپس يزيدبن معاويه دستور دفن آنها را صادر کرد و سرهاي مبارک را در باب الصغير دفن نمودند. اين آستانه، سرهاي مطهر حضرت ابوالفضل العباس (عليه السلام)، حضرت علي اکبر (عليه السلام)، حضرت قاسم (عليه السلام)، جعفربن عقيل، جعفربن علي، حبيب بن مظاهر اسدي، حر رياحي، عمربن علي، عبدالله بن علي، محمدبن علي، عبدالله ابن عوف، محمدبن مسلم، عبدالله بن عقيل، حسين بن عبدالله، ابن عوف، محمدبن مسلم، عبدالله بن عقيل، حسين بن عبدالله، علي بن ابي‌بکر و عثمان بن علي را در بر دارد.

سيدمحسن امين، اين آستانه‌ي مقدسه را بدون شک و ترديد مدفن سرهاي بريده‌ي شهداي کربلا مي‌داند ولي در تعداد سرهاي مطهري که مدفون‌اند ترديد دارد و مي‌نويسد: «بعد از سال ۱۳۲۱ق در مقبره‌ي مشهور به باب الصغير دمشق آستانه‌اي را ديدم که بر روي آن سنگي شد و بر سنگ مذکور چنين ذکر گشته شد: هذا مدفن رأس العباس بن علي و رأس علي بن الحسين الاکبر و رأس حبيب بن مظاهر. آنگاه بعد از چند سال اين آستانه را خراب نمودند و تجديد بنا کردند و اين سنگ را برداشتند و ضريحي را داخل آستانه نصب نمودند و نام جمعي از شهداي کربلا را به آن اضافه کردند ولي در حقيقت اين آستانه منسوب به سرهاي شريف سه نفر هست که در بالا نام آنها را ذکر نموديم».

,آستانه‌ي رؤس الشهداء

آستانه‌ي رؤس الشهداء، يکي از زيارتگاههاي شيعيان جهان مي‌باشد

لازم به توضيح هست که بدون شک و ترديد تمامي سرهاي شريف شهداي کربلا که به شام حمل گشت در اين آستانه دفن شده، به هستثناي سر مطهر حضرت سيد الشهداء (عليه السلام) که خود تاريخچه‌ي مفصلي دارد. ظاهراً بر سنگي که صاحب اعيان الشيعة در سال ۱۳۲۱ق مشاهده نموده، فقط نام مشهورترين شهداي کربلا جهت علامت و حفظ محل دفن ثبت شده شد و هرگز مقصود اين نشده که اين آستانه فقط به سر مطهر سه نفر تعلق دارد چه بر يک در قديمي که ساخت آن به قبل از ديدار سيد محسن امين مي‌رسد و سابقاً در قاب چوبي شده و بر اثر مرور زمان پوسيده و فعلاً داراي قاب آهني هست، نام شانزده نفر از شهداي کربلا ذکر شده که عيناً از روي در مذکور نقل و در اول مقاله درج گرديد.

اين آستانه فعلاً داراي صحن وسيعي هست که حرم شريف در وسط آن واقع هست و يک در ورودي به حرم مطهر دارد که نام شانزده نفر از شهداي کربلا بر روي آن با نقوش ديگر به شکل برجسته ثبت هست. در وسط حرم ضريحي فولادي و بالاي ضريح گنبد گچي قرار دارد و در اطراف گنبد از داخل اسماء دوازده امام (عليهم السلام) به چشم مي‌خورد. توليت اين آستانه با خاندان آل مرتضي هست.

کتابنامه:
اعيان الشيعه، ۶۲۷/۱؛ مشاهد العترة الطاهرة، ۸۳٫

 

منابع :
نویسندگان :
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 5
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

codeویتامین ث
تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات