هدایت به بالای صفحه

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
توضیحات
کد خبر : 2467
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸
۳۷۲ views بازدید

شگفت انگیزترین کلیساهای جهان در ایران؛

شگفت انگیزترین کلیساهای جهان در ایران

وقتی در ایران حرف از کلیسا به میان می آید، بیشترمان یاد کلیسای «وانک» در اصفهان و یا «سرکیس» در تهران می افتیم ولی کمتر کسی هست که بداند کوچک ترین کلیساهای جهان در ایران قرار دارد. در این مطلب سری می زنیم به سه کلیسای کوچک که در ایران ساخته شده اند.؛

 وقتی در ایران حرف از کلیسا به میان می آید، بیشترمان یاد کلیسای «وانک» در اصفهان و یا «سرکیس» در تهران می افتیم ولی کمتر کسی هست که بداند کوچک ترین کلیساهای جهان در ایران قرار دارد. در این مطلب سری می زنیم به سه کلیسای کوچک که در ایران ساخته شده اند.

۱٫ کلیسای «سرخ آباد»
برای دیدن کوچک ترین کلیسای جهان باید به کدام کشور بروید؟ ایتالیا، ارمنستان، آمریکا و …؟ ما به شما می گوییم که لازم نیست به خارج از مرزهای ایران بروید. فقط کافی هست چمدان تان را ببندید و به روستای «سرخ آباد» در شهرستان «سوادکوه» بروید. روبروی ایستگاه راه آهن سرخ آباد و در کنار جاده اصلی با فاصله دو کیلومتر از ورسک، روی تونل راه آهن را که نگاه کنید، این کلیسا را خواهید دید.

«سرخ آباد» نام این کلیسای کوچک هست که قدمتش به دوره پهلوی اول بر می گردد. این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۲۷۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران«سرخ آباد» نام این کلیسای کوچک هست که قدمتش به دوره پهلوی اول بر می گردد

کلیسای ۹ متری
کوچک ترین کلیسای جهان که در سمت شرقی جاده سوادکوه و در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر قائم شهر قرار دارد، پلانی مستطیل شکل دارد. طول و عرض این کلیسا ۳ متر در ۳ متر هست.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با دیدن عکس هایی از فضای داخلی و خارجی این کلیسا از خود می پرسید اصلا چرا باید محل عبادتی به این کوچکی را در این موقعیت مکانی و زمانی ساخت، باید بدانید که بر سردر این کلیسا نوشته هایی به زبان ایتالیایی حک شده هست که این موضوع پژوهشگران را به این باور رسانده که کلیسای «سرخ آباد» در اوایل دوران پهلوی برای انجام مراسم مذهبی کارکنان راه آهن توسط مهندسان مسیحی که ملیت ایتالیایی داشته و برای ساخت راه آهن به سوادکوه آمده شدند، احداث شده هست. کارشناسان در این باره می گویند که در واقع این کلیسا محل عبادت این مهندسان و کارگران شده هست.

کلیسایی از آجر و گچ
مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی هستان مازندران درباره این کلیسای کوچک می گوید: «بنای کلیسای سرخ آباد از آجر و گچ هست و پایین بنا نیز از کاهگل ساخته شده و سقفش دارای پوششی از حلب گالوانیزه هست. کف این بنا، سیمانی هست و دیوارهایش نیز به وسیله سیمان سفید پوشانده شده هست.»

کف این بنا سیمانی هست و دیوارهایش نیز به وسیله سیمان سفید پوشانده شده هست.» مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که کلیسای سرخ آباد سوادکوه در یک دوره زمانی به خاطر عدم رسیدگی و مرمت، آسیب دیده اما اهالی روستا سعی کرده اند با دستان خودشان این بنا را ترمیم کنند تا از خطر ناشدی نجات پیدا کند. این مرمت خیلی ابتدایی شده و به صورت تخصصی انجام نشده هست. البته تاریخ دقیقی از زمان مرمت بنا به دست روستاییان ثبت نشده هست.

سال ها پیش کلیسای سرخ آباد سوادکوه به خاطر این که در موقعیت مکانی سختی قرار داشت، از نظرها پنهان و متروک شد و کمتر کسی می دانست این بنا چه قدمت و تاریخچه ای دارد اما در روز هفتم مرداد ۸۲ این محل مذهبی به ثبت ملی رسید و با حمایت میراث فرهنگی مرمت شد. این روزها حال این بنا خوب هست و توانسته زیر بارش امسال هم دوام بیاورد.

مهدی ایزدی می گوید کلید این کلیسای کوچک دست فرد امین مردم بومی آن منطقه هست: «این روزها هیچ فرد مسیحی به این کلیسا مراجعه نمی کند و بی تردد هست اما این کلیسا فقط به خاطر این که یک بنای تاریخی مهم هست زیر نظر میراث فرهنگی هست و هر چند وقت یک بار کارشناسان میراث فرهنگی، موقعیت و سلامت این کلیسای کوچک را بررسی می کنند.»

۲٫ کلیسای جانوسلو
بعد از این که با کوچک ترین کلیسای جهان در ایران آشنا شدیم با روستای سرخ رود خداحافظی می کنیم و راهی شهر ارومیه می شویم تا یکی دیگر از کلیساهای کوچک را از نزدیک ببینیم. این کلیسای کوچک «مریم مقدس (س)» نام دارد.

یکی دیگر از کلیساهای شگفت انگیز ایران، کلیسای «رمیم مقدس» نام دارد که در نزدیکی روستای «جانوسلو» در شهر ارومیه قرار دارد. قدمت این بنای مربع شکل که فقط  ۱۶ متر وسعت دارد، به قرن هفتم میلادی بر می گردد. این کلیسا در دامنه یک تپه مشرف به شهر ارومیه قرار دارد که از دو طرف، باغ های پر درخت آن را احاطه کرده اند.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران

یکی دیگر از کلیساهای شگفت انگیز ایران، کلیسای «رمیم مقدس» نام دارد

نام یک سیاهپوست
جالب هست بدانید نام این روستا از نام یک فرد سیاهپوست انگلیسی که از مبلغان کلیسای پروتستان شده، گرفته شده هست. مطالعات تاریخی نشان می دهد که پروتستان ها دو قرن قبل به این منطقه آمده و در آنجا ساکن شده اند و در گذشته بسیاری از مردم این روستا ارمنی و آشوری شده اند. این روزها روستای جانوسلو حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشتر ساکنان آن پیرو مذهب اسلام هستند. افراد بومی و ریش سفید این منطقه می گویند که با گذشت زمان کم کم آشوری ها و ارامنه ساکن در این روستا به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.

با کمی گشت و گذار در روستا و بررسی مکان های تاریخی اش می توان فهمید که مهاجرت این افراد به هیچ وجه باعث نشده تا مکان ها و عبادتگاه های مربوط و مخصوص به این افراد مرمت نشود و از بین برود بلکه هنوز هم در این روستا بناها و عبادتگاه های آشوری ها و ارامنه با دقت حفاظت شده و کلیددار دارد.

کلیسای «مریم مقدس (س)» نیز یکی از همین بناههست که سال ها پیش برای عبادت توسط ارامنه ساخته شده شد، گرچه امروزه کمتر کسی برای عبادت به این مکان می آید ولی حتی این مسئله هم باعث نشده هست که کلیسای «مریم مقدس» اهمیت خود را در میان مردم این روستا از دست بدهد بلکه هنوز هم این بنا به عنوان یک مکان ماندگار در میراث فرهنگی ایران از توجه خاصی برخوردار هست.

کلیسایی از قرن هفتم میلادی
وقتی درباره قدمت این مکان صحبت می شود، اهالی بومی و قدیمی روستای جانوسلو حرف های زیادی برای گرفتن دارند. برخی از آنها می گویند این کلیسا از هزار و ۳۰۰ سال قبل مکانی برای عبادت مردم روستا شده هست، برخی دیگر می گویند قدمت کلیسا به بیش از ۸۰۰ سال می رسد ولی کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه معتقد هست که این کلیسا متعلق به قرن هفتم میلادی هست. این عبادتگاه کوچک در واقع محل دفن زنی مومنه شده که به مرور زمان مردم زمین هایی برای گسترش آنجا وقف کردند و بنایی کنار گور این زن ساختند تا افرادی که برای عبادت به این مکان می آیند بتوانند در آنجا شمعی روشن کنند و چند دقیقه ای در اتاق کوچک آن به عبادت بپردازند.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران

کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه معتقد هست که این کلیسا متعلق به قرن هفتم میلادی هست

کلیسای ۱۶ متری
کلیسا سنگی و مربع شکل هست. این مکان دارای دیواری به طول و عرض چهار متر هست که ضلع شرقی آن رو به جاده اصلی هست. روی این دیوار، یک صلیب درشت برجسته سنگی قرار داده شده هست.

در ورودی کلیسا در ضلع جنوب شرقی، آبی رنگ شده و از جنس آهن ضخیم ولی بسیار کوچک در ابعاد ۹۰ در ۱۳۰ سانتیمتر ساخته شده هست، به همین خاطر زائران برای ورود به این کلیسا باید نیم خیز شوند.

داخل این کلیسای کوچک مملو از تابلوها و عکس های متعدد از حضرت مریم (س) و حضرت عیسی (ع) هست و در دیوار شمال شرقی داخل کلیسا نیز سکویی وجود دارد که مسیحیان رو به آن عبادت می کنند. در کنار این سکوی کوچک یک صندوقچه فلزی قفل شده قرار دارد که افراد خیّر می توانند نذورات خود را در این صندوق بیندازند.

به گفته اهالی روستای جانوسلو تا دو دهه پیش، عکسی از حضرت مریم (س) بر دیوار سیمانی ضلع شمال شرقی این کلیسا وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته و دیوار سنگی ضخیم جایگزین آن شده هست.

اگرچه امروز بسیاری از مسیحیان این منطقه را ترک کرده اند و کلیدداری این کلیسا به گفته کشیش «داریاووش عزیزیان» به یکی از هموطنان کرد واگذار شده هست اما چراغ این کلیسای کوچک و تاریخی همچنان روشن هست و در شب تولد حضرت مسیح (ع) این کلیسای کوچک شبیه دیگر کلیساها تزیین می شود.

۳٫ کوچک ترین کلیسای «ارتودکس» در قزوین
کلیسای «کانتور» در شهر قزوین قرار دارد، شهری که تاکنون کمتر مسیحی ارتودکسی در آنجا زندگی کرده هست اما کارشناسان با بررسی جزییات این بنا ادعا می کنند که این کلیسای کوچک متعلق به ارتودکس ههست و قدمت شان به جنگ جهانی دوم بر می گردد.

برای دیدن این بنا کافی هست راهی خیابان «دارایی» شهر قزوین بشوید و سری بزنید به کوچه «ثبت احوال»، آن وقت هست که می توانید کلیسای کانتور را که به «برج ناقوس» معروف هست از نزدیک ببینید. علت نامگذاری این بنام به «کانتور»، محل قرارگیری اش هست. این کلیسای کوچک در محوطه ای به نام «کانتور» و در کنار ساختمان شهرداری مرکز، منبع آب و پارک مشاهیر قرار دارد.

کلیسای «کانتور» دارای پلان چلیپایی شکل هست و هنگام ورود شکل صلیبی آن به وضوح قابل مشاهده هست. از آنجا که ارتودکس ها معمولا ایستاده عبادت می کنند، این کلیسا بسیار کوچک ساخته شده و در قسمتی از محوطه آن، صندلی قرار می دادند تا افراد مسن نیز بتوانند به صورت نشسته عبادت خود را انجام دهند.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران

کلیسای «کانتور» در شهر قزوین قرار دارد

به دلیل اهمیت زیاد طلوع خورشید برای مسیحیان، محراب این کلیسا رو به شرق ساخته شده هست. کلیسا دارای دو اتاق هست که اتاق سمت رهست، اتاق غسل تعمید و اتاق سمت چپ اتاق کشیش شده هست.

اتاق غسل تعمید برای نوزادانی شده که تازه متولد می شدند چون مسیحیان معتقدند که پس از تولد، نوزاد را باید غسل تعمید دهند و اتاق کشیش به دلیل تقدس زیاد محراب، در زمانی هستفاده می شده که کشیش وارد اتاق شده و پس از تعویض لباس ها وارد محراب می شده و به صحبت های خود ادامه می داده هست.

کارشناس بناهای تاریخی میراث فرهنگی قزوین به دو سنگ قبر داخل محوطه کلیسا اشاره کرده و می گوید یکی از آنها متعلق به یک مهندس راه روسی و دیگری متعلق به یک خلبان روس هست که در این محوطه به خاک سپرده شده اند.

۴٫ «قره کلیسا» کهن ترین کلیسای جهان
پژوهشگران و محقق ها بر این باورند که «قره کلیسا» پیرترین کلیسایی هست که در دنیا وجود دارد. این کلیسای قدیمی در منطقه «چالدران» قرار دارد و هر ساله صدها توریست از سراسر جهان برای دیدن این کلیسای قدیمی راهی این منطقه می شوند.

اگر بخواهیم قدیمی ترین کلیسای جهان را از نزدیک ببینیم باید به شهر تاریخی «چالدران» برویم، شهری با آب و هوای عالی و مردمانی مهربان. وجود مقبره «سید صدرالدین – وزیر شاه اسماعیل صفوی» – و شهدای جنگ چالدران و دیگر آثار تاریخی در این شهرستان سبب شده که چالدران در ایران به عنوان یک منطقه گردشگری مهم معرفی شود و هر ساله هزاران توریست و گردشگر داخلی و خارجی به این مکان بیایند.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران

محقق ها بر این باورند که «قره کلیسا» پیرترین کلیسایی هست که در دنیا وجود دارد

کلیسایی سفید و سیاه
کلیسای «قره کلیسا» دارای دو گنبد بزرگ و کوچک هرمی شکل و ۱۲ ترک هست. بخش قدیمی آن با سنگ تراشه های سیاهرنگ و بخش جدید آن با سنگ های سفید ساخته شده هست، به همین خاطر این کلیسا را به دو بخش سیاه و سفید می شناسند.

معماری اصلی کلیسا برگرفته از سبک خاصی به نام «بازلیک» هست که نوعی معماری کلیسایی هست. بخش خارجی کلیسای سیاه، دارای طرح های زیبایی مانند گردونه خورشید هست اما در بخش خارجی کلیسای سفید، طرح های ارزشمند فراوانی به صورت تصاویر انسان، نقوش گل و بوته و اشکال حیوانات دیده می شود.

در قسمت مرکزی کلیسا چهار ستون سنگی به ابعاد ۲۰ متر ساخته شده و هر دو ستون به وسیله یک ناقوس به یکدیگر متصل می شوند. در داخل این کلیسا، مکانی برای غسل تعمید وجود دارد و همچون بسیاری از کلیساهای جهان می توان محرابی را در قسمت شرقی کلیسا دید.

کارشناسان تاریخی می گویند برج ناقوس این کلیسا یکی از بهترین برج های ناقوس در دنیا شده اما در عملیات بازسازی که در دوره قاجاریه انجام گرفته، ناقص مانده و حالا دیگر تنها در یک طبقه خلاصه می شود. آن روزها قرار شده دو طبقه دیگر نیز به این برج ناقوس اضافه شود.

چگونه قره کلیسا ساخته شد؟
روایت های زیادی درباره علت و هدف ساخت این کلیسا در ایران وجود دارد اما گفته می شود در سال ۴۳ میلادی که اشکانیان در ایران حکومت می کردند دو نفر به نام های «تاتائوس» و «بارتقیموس» برای ترویج آیین مسیحیت از قسمت شمال غربی وارد ایران می شوند که عده ای از ایرانیان را به دین مسیح (ع) دعوت می کنند.

بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از ایرانی هایی که بیشترشان زرتشتی شدند دعوت آنها را پذیرفته و مسیحی می شوند. «سانتروک» یا «سنادوک» – پادشاه – به همراه دخترش ساندوخت جزو همین افرادی شدند که به این دین روی آوردند اما پس از مدتی کوتاه، پادشاه تغییر عقیده داده و دستور می دهد تمام افرادی را که به این دین روی آورده اند، بکشند. او حتی ساندوک – دخترش – را نیز از دم تیغ می گذراند.

دو قرن بعد، در سال ۲۰۱ میلادی و در زمان حکمرانی «تیرداد» پادشاه اشکانی تبار ارمنستان، آیین «مسیحیت» به عنوان دین رسمی این کشور اعلام شده و در سده های سه تا شش میلادی، «قره کلیسا» که در دنیا به عنوان قدیمی ترین کلیسای ارامنه جهان معروف هست با هستفاده از سنگ های سیاه و سفید ساخته شد.

مسیحیان ارمنی، کلیسای «تاتائوس» را نخستین کلیسایی می دانند که توسط مبشرین مسیح در دنیا ساخته شده و اعتقاد دارند که هر ساله در هفته آخر تیر و هفته اول مردادماه که مصادف با مرگ تاتائوس هست، باید در این کلیسا مراسم خاصی برپا شود.

زیباترین کلیساهای ایران,کلیساهای ایران

 کلیسای «قره کلیسا» دارای دو گنبد بزرگ و کوچک هرمی شکل و ۱۲ ترک هست

زلزله
در سال ۱۳۱۹ میلادی، زلزله مهیبی در منطقه چالدران رخ داد که بنای این کلیسا هم شبیه دیگر بناهای آن منطقه، قربانی زمین لرزه شد و چیزی به جز آوار از این کلیسا باقی نماند اما یکی از کشیش های معروف آن زمان به نام «زاکاریا» تصمیم می گیرد کلیسای ویران شده را بازسازی و مرمت کند و این کار ۱۰ سال طول می کشد؛ چیزی که امروز گردشگران از آن بازدید می کنند ما حصل تلاش های این کشیش شده هست.

آخرین مرمت
آخرین تعمیراتی که در این بنا انجام شده بر می گردد به زمانی که مرز ایران و ارمنستان به وسیله رود ارس از یکدیگر جدا شد. در آن دوره اسقفی ارمنی برای گسترش بنای کلیسا راهی ایران شد. او می خوهست در واقع با الگوبرداری از کلیسای بزرگی که در نزدیکی شهر ایروان» شد، این بنا را به عنوان یک کلیسا و مکانی برای تعلیم احیا کند. این اسقف در سفرش به ایران ابتدا راهی تبریز شد و با درخوهست از عباس میرزا که آن موقع به عنوان ولیعهد فتحعلی شاه بر تخت نشسته شد، قسمت عظیمی از کلیسا را بازسازی کرد. در آن زمان شد که بخش سفید کلیسا به وجود آمد. او با تلفیق و الحاق بخش قدیمی کلیسای سیاه با بخش جدید که همان کلیسای سفید هست، شاهکاری از معماری را در این نقطه رقم زد.

بر سردر کلیسا یک کتیبه قرار گرفته که شاعری به زبان فارسی در این کتیبه، اضافه شدن بخش سفید را به بخش سیاه توضیح می دهد.

جنگ
این بنا حادثه های تلخ زیادی را تاکنون به خود دیده هست. مهم ترین علت تخریب این کلیسا زلزله و بعد هم جنگ های پی در پی شده هست.

دیوارهای قره کلیسا هنوز هم زخم هایی از گلوله هایی را که در جنگ های تاریخی به سمتش شلیک شده به تن دارد؛ جنگ هایی که در دوره های مختلف تاریخی همچون ایلخانی، صفوی و جنگ هایی که مابین ایران و عثمانیان در این منطقه رخ داده هست باعث شده این بنا بارها آسیب ببیند.

یکی از نمونه جنگ هایی که قره کلیسا به خود دیده هست جنگ ایران با چنگیز مغول در سال ۱۲۳۰ میلادی شد. در زمان حمله چنگیز بیشتر قسمت های کلیسا تخریب شد ولی زمانی که هلاکوخان بر اوضاع مسلط شد این کلیسا را با راهنمایی «خواجه نصیرالدین طوسی» دوباره ساخت.

منابع :
نویسندگان :
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 5
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

codeویتامین ث
تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات